Jak upravit hosts soubor pro otestování DNS?

DNS

Úvod

Před změnou DNS - nasměrováním domény na naše servery od původního poskytovatele si můžete otestovat směrování Vaší domény na náš webhosting. Díky tomu budete moci zadat do svého prohlížeče název Vaší domény a ověřit si, jak se například načítají obrázky, které jako URL mají napevno danou adresu. Soubor hosts vychází z dřívější formy distribuování "DNS", kdy v souboru byly uvedeny doménové jména a k nim odpovídající IP adresy. Takový soubor se pak distribuoval mezi počítači, aby vědci nemuseli zdlouhavě psát IP adresy. Při změně hosts souboru na jednom PC na jedné univerzitě pak bylo třeba distribuovat ten samý soubor mezi další počítače. Toto vše bylo nahrazeno zavedením systému DNS (Domain Name System), který zajišťuje překlady doménových jmen na IP adresy.
 

Operační systém Windows

Pro editaci hosts souboru na operačním systému Windows je třeba přejít do složky "c:\windows\system32\drivers\etc". V této složce naleznete soubor bez koncovky se jménem "hosts". Dejte si pozor na to, abyste procházeli adresář nejlépe v integrovaném prohlížeči souborů. Pokud používáte 64 bitový operační systém a použijete 32 bitový prohlížeč, nezobrazí se Vám obsah složky správně.
 
Klikněte na hosts soubor pravým tlačítkem a vyberte volbu Open with (Otevřit pomocí/Otevřít jako)
 
Vyberte program Notepad neboli Poznámkový blok. Zobrazí se Vám obsah souboru, u kterého uvidíte, že jeho obsah se traduje od roku 1993.
  
Pro zapsání/vložení záznamu do hosts souboru je třeba přidat vždy na nový řádek záznam ve tvaru <IP ADRESA><MEZERA><DOMÉNA>. Nasměrování domény "test.com" na IP adresu 8.8.8.8 by pak mohlo vypadat následovně:
  
Soubor uložíte zavřením okna nebo z menu Soubor (File). Po uložení a zadání domény www.test.com do nově otevřeného prohlížeče již bude ukazovat doména na IP adresu 8.8.8.8. IP adresu musíte nahradit skutečnou adresou webového serveru, kterou zjistíte v naší administraci.